WordPress
Wersja 3.8.1

Semantyczna, osobista platforma publikacyjna

Po pierwsze primo

Witaj. WordPress jest dla mnie wyjątkowym projektem. Każdy programista i współtwórca dodaje coś nowego do tej mieszanki i razem tworzymy coś pięknego, z bycia częścią czego jestem dumny. Tysiące godzin zostały poświęcone pracy nad WordPressem i jesteśmy oddani zadaniu czynienia go lepszym każdego dnia. Dziękuję za uczynienie go częścią Twojego świata.

— Matt Mullenweg

Instalacja: Słynna pięciominutowa instalacja

  1. Rozpakuj paczkę do pustego katalogu i wyślij wszystko na serwer.
  2. Otwórz plik wp-admin/install.php w swojej przeglądarce WWW. Przeprowadzi Cię on przez proces tworzenia pliku wp-config.php zawierającego dane wymagane do połączenia się z Twoją bazą danych.
    1. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda Ci się przeprowadzić konfiguracji przy pomocy tego pliku, nie martw się — nie na wszystkich serwerach to działa. Otwórz plik wp-config-sample.php w edytorze tekstu, takim jak WordPad, i wprowadź do niego dane do połączenia się z bazą danych.
    2. Zapisz ten plik jako wp-config.php i wyślij go na serwer.
    3. Otwórz plik wp-admin/install.php w swojej przeglądarce WWW.
  3. Jeśli plik konfiguracyjny został prawidłowo przygotowany, instalator ustawi w bazie danych tabele wymagane do prowadzenia blogu. Jeśli wystąpi jakiś błąd, dwukrotnie sprawdź poprawność informacji umieszczonych w pliku wp-config.php i spróbuj ponownie. Jeżeli nadal nie uda Ci się zainstalować WordPressa, odwiedź fora pomocy, zbierając przed tym możliwie najwięcej informacji.
  4. Jeśli nie wprowadzono żadnego hasła, zanotuj hasło, które zostanie wyświetlone. Jeśli nie wprowadzono własnej nazwy użytkownika, będzie nią admin.
  5. Instalator powinien odesłać Cię na stronę logowania się. Zaloguj się przy pomocy nazwy użytkownika i hasła, które wybrano podczas instalacji. Jeśli używasz automatycznie wygenerowanego hasła, po zalogowaniu się możesz kliknąć przycisk „Profil”, aby je zmienić.

Aktualizacja

Używanie narzędzia do automatycznej aktualizacji

Jeśli wykonujesz aktualizację z WordPressa 2.7 lub nowszego, możesz uruchomić automatyczną aktualizację:

  1. Otwórz plik wp-admin/update-core.php w swojej przeglądarce WWW i podążaj za umieszonymi tam instrukcjami.
  2. Spodziewasz się czegoś jeszcze? To już wszystko!

Ręczna aktualizacja

  1. Zanim cokolwiek zaktualizujesz, upewnij się, że posiadasz kopie zapasowe wszelkich plików, które mogły zostać przez Ciebie zmodyfikowane, takich jak index.php.
  2. Usuń stare pliki WordPressa, ale zachowaj te, które zmodyfikowano.
  3. Wyślij na serwer nowe pliki.
  4. Każ przeglądarce przejść pod adres /wp-admin/upgrade.php.

Migracja z innych systemów

WordPress potrafi importować dane z różnych systemów blogowych, jednak przed użyciem narzędzi importujących konieczne jest prawidłowe zainstalowanie i skonfigurowanie go (jak opisano powyżej).

Wymagania systemowe

Zalecenia systemowe

Materiały w Internecie

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, na których odpowiedzi brak w tym dokumencie, skorzystaj z licznych zasobów WordPressa, znajdujących się w Internecie:

Kodeks WordPressa
Kodeks jest encyklopedią zawierającą informacje o wszystkich sprawach dotyczących WordPressa. Jest on najrozleglejszym z dostępnych źródeł informacji.
Blog WordPressa
Tutaj znajdziesz najświeższe informacje dotyczące WordPressa. Najnowsze wpisy z tego blogu domyślnie pojawiają się również w panelu administracyjnym.
WordPress Planet
WordPress Planet jest serwisem, który zbiera wpisy ze wszystkich blogów opartych na WordPressie znajdujących się w Sieci.
Fora pomocy WordPressa
Jeżeli nigdzie nie możesz znaleźć odpowiedzi, fora pomocy są bardzo aktywne i mają wielką społeczność gotową pomóc. Aby pomóc im pomóc Tobie, upewnij się, że nadajesz swojemu wątkowi wymowny temat i opisujesz swoje pytanie tak szczegółowo, jak to tylko możliwe.
Kanał IRC WordPressa
Istnieje internetowy kanał rozmów, na którym dyskusują i okazjonalnie pomagają osoby używające WordPressa. Powyższa strona wiki powinna Cię tam zaprowadzić. (irc.freenode.net #wordpress)

Interfejs XML-RPC i Atom

Możesz publikować wpisy na swoim blogu, korzystając z narzędzi takich jak Windows Live Writer, Ecto, w.bloggar, Radio Userland (poprzez jego funkcję email-to-blog), NewzCrawler i innych narzędzi obsługujących blogowe APIs! :) Możesz dowiedzieć się więcej na temat obsługi XML-RPC z Kodeksu.

Publikowanie przez e-mail

Możesz publikować wpisy, korzystając z klienta pocztowego! Aby umożliwić takie działanie, przejdź na stronę opcji "Pisania" i wypełnij dane wymagane do połączenia się z jakimś tajnym kontem POP3. Kolejnym krokiem jest ustawienie okresowego wykonywania pliku wp-mail.php, który sprawdza, czy nadeszły nowe wiadomości. Aby to zrobić, możesz skorzystać z crona lub (jeśli nie jest on obsługiwany przez Twój serwer) z jednej z rozmaitych usług monitoringu stron internetowych i kazać jej odpytywać adres URL Twojego pliku wp-mail.php.

Publikowanie jest łatwe: każdy e-mail wysłany na podany adres zostanie opublikowany, a jego temat zostanie użyty jako tytuł wpisu. Najlepiej zachować ten adres w tajemnicy. Skrypt usunie e-maile, które zostaną pomyślnie opublikowane.

Role użytkowników

W wersji 2.0 wprowadziliśmy bardzo elastyczny system ról. Możesz dowiedzieć się więcej na jego temat z Kodeksu.

Uwagi końcowe

Podziel się miłością

WordPress nie ma żadnej multimilionowej kampanii marketingowej czy znanych sponsorów, ale mamy za to coś jeszcze lepszego — Ciebie. Jeśli podoba Ci się WordPress, prosimy o roważenie poinformowania o nim znajomego, skonfigurowania go komuś mniej znającego się na tym od Ciebie lub napisania do obserwującego nas autora medialnego artykułu.

WordPress jest oficjalną kontynuacją b2/cafélogu autorstwa Michela V. Praca nad nim jest kontynowana przez programistów WordPressa. Jeżeli chcesz wesprzeć WordPressa, prosimy o rozważenie dokonania dotacji.

Licencja

WordPress jest wydawany na licencji GPLv2 (patrz: plik license.txt).